65 000 €75,5 m²

Tornitie 2 C, Lehtikangas, Kajaani3h,k

Velaton hinta
65 000 €
Hoitovastike
239,15 € / kk
Asuinpinta-ala
75,5 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1976
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Lehtikangas
Kaupunki
Kajaani

Tarjolla valoisa ylimmän kerroksen läpitalon kerrostalokolmio!

Siistikuntoinen huoneisto, jonka kätevä pohjaratkaisu tukee asumisen mukavuutta. Huoneistossa on vuonna 2015 uusittu kylpyhuone, erillinen WC-tila, vaalea keittiö ja kaksi mukavan kokoista makuuhuonetta. Avarasta olohuoneesta on käynti lasitetulla parvekkeelle, missä voit nauttia ulkoilmasta ympäri vuoden. Taloyhtiössä on tehty mm. julkisivu- ja parvekeremontti, uusittu ikkunat ja parvekeovet sekä käyttövesiputket.

Loistava sijainti, jossa koulut, päiväkodit sekä päivittäispalvelut lyhyen kävelymatkan päässä.

Tervetuloa tutustumaan tähän ihastuttavaan kotiin!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Tornitie 2 C, 87300 Kajaani
Kaupunginosa
Lehtikangas
Kohdenumero
80507039
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
75,5 m²
Tontin pinta-ala
3 500 m²
Kokonaispinta-ala
75,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h,k
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jää-viileäkaappi, liesi, liesituuletin ja astianpesukone. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, pesukoneliitäntä, suihkuseinä, peilikaappi, pesuallas ja allaskaappi. Pesutilojen kuvaus: Pesuhuone uusittu 01/2015. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peilikaappi, pesuallas, allaskaappi ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Vaatehuone, häkkivarasto ja kaapistot
Tulevat remontit
Portaiden uusiminen parkkipaikalle. Pari penkkiä kunnostetaan talkoilla. Pihakaiteiden maalaus. Uusi polkupyörävarasto pihalle. Takapihan salaojitus ja patolevyjen asennus tarjoukset 2026. Tarkistus v. 2026, missä kunnossa salaojat ovat. Huonokuntoisten kylpyhuoneiden korjaus 1 vuoden sisällä. Taloyhtiö kustantaa vesieristyksen. Viemärien kuvaus 2027 /kartoitetaan muita viemärinhoito ratkaisuja. Ilmanvaihto ilmanvaihtokanavien puhdistus ja ilmamäärien säätö 2026
Tehdyt remontit
1994 ulkomaalaus 1995 lämmönsiirtimet 1999 vesikate, iv-kanavien puhdistus, lukitus 2002 pihanmuotoilu A-portaan kohdalla 2008 pihanmuotoilu C-portaan kohdalla 2004 saunaosaston peruskorjaus 2006 antenniverkon saneeraus ketju -800 järjestelmään 2009 A-portaan aulan laatoitus 2012 B- ja C-portaiden ala-aulojen laatoitus 2013 Ikkunoiden ja parvekeovien tiivistys ja huolto 2014 Piha-aidat uusittu 2014-2015 Käyttövesijohtojen uusiminen, huoneistokohtaiset vesimittarit, valokuitukaapelointi, asuntojen sähkökeskusten uusiminen, autolämmityspistorasioiden uusiminen, ilmanvaihtokanavien puhdistus ja ilmamäärien säätö 2015 Porrashuoneiden maalaus, turvakiskon asennus palotikkaisiin. 2018 Lämmönsiirrin uusittu. Katon kuntoarvio 2019 Ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen ja parvekkeen ikkunaseinän lisäeristys 2023 Parveke- ja julkisivuremontti 2024 Kaukolämpö liittymä
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
205-5-138-3
Postitoimipaikka
Kajaani

Hinta

Velaton hinta
65 000 €
Myyntihinta
50 821,73 €
Neliöhinta
860,93 € / m²
Velkaosuus
14 178,27 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
239,15 € / kk
Pääomavastike
237,79 € / kk
Korjausvastike
17,52 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
494,46 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
15,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Vesimaksut kulutuksen mukaan: kylmävesimaksu 5,20 eur/m3 ja lämminvesimaksu 9,42 eur/m3 (peritään vesiennakkoa), valokuitumaksu 9,90 eur/kk, kaapeli-tv-maksu 8,60 eur/kk, kuivaushuone 2,00 €/tunti
Autopaikan kustannukset
18 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kajaanin Tornitie 2
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1976
Huoneistojen lukumäärä
31
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1976
Kerroksia
3
Hissi
Ei
Taloyhtiössä on sauna
Kyllä
Rakennusmateriaali
Betoni
Kattomateriaali
Huopa
Kattotyyppi
Tasakatto
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 10.12.2035
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poistoilma
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
3 500 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kodin Isännöinti Oy, Kajaani, Teemu Pohjola, 0107395488
Kaavatilanne
Asemakaava
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
31.12.2033
Tontin vuokra
1 218,84 € / vuosi
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle
Maanvuokraaja
Kajaanin kaupunki
Tontin omistus
Vuokralla

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Autopaikat vuokrataan taloyhtiöltä jonotusperiaatteella.
Yhteiset tilat
Kaapeli-tv, kuivaushuone ja pyörävarasto
Keittiön lattia
Muovimatto
Keittiön seinä
Tapetti ja puolipaneeli, keittiön kaappien välitilassa laatoitus
Makuuhuoneen lattia
Parketti
Makuuhuoneen seinät
Maali
Kylpyhuoneen lattia
Laatta
Kylpyhuoneen seinät
Kaakeli
Olohuoneen lattia
Parketti
Olohuoneen seinät
Maali, tapetti ja paneeli

Tekniset tiedot

Vesi ja jätevesi
Vesijohto: Kunnallisvesi.
Viemäröinti
Kunnallinen viemäriverkosto.