89 000 €77,5 m²

Asemankatu 26 A, Vieremä, Hyvinkää3h, k, s, psh, erill.wc, vh, las.parv.

Velaton hinta
89 000 €
Hoitovastike
372 € / kk
Asuinpinta-ala
77,5 m²
Huoneita
3
Kerros
4 / 5
Rakennusvuosi
1978
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Vieremä
Kaupunki
Hyvinkää

Hissitalon 4. kerroksen saunallinen kulmahuoneisto, jossa on toimiva pohjaratkaisu ja tilavat huoneet. Asunnossa on suuri lasitettu parveke, joka tuo lisätilaa ja mahdollisuuksia oleskeluun.

Kylpyhuone on saneerattu ja ikkunat ja parvekeovet on uusittu, mikä lisää asumismukavuutta ja energiatehokkuutta. Asunto tarjoaa erinomaisen mahdollisuuden remontoida loput pinnat omien toiveiden mukaisiksi ja luoda juuri itselle sopiva kokonaisuus.

Sijainti on erinomainen: keskustan palvelut ja rautatieasema ovat lähellä, ja alueelta löytyvät myös monipuoliset ulkoilu- ja harrastusmahdollisuudet.

Taloyhtiöllä on oma tontti ja lämmitysmuotona kaukolämpö.

Hyvä vaihtoehto sinulle, joka arvostat sijaintia ja haluat viimeistellä kodin omalla tyylilläsi.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Asemankatu 26 A, 05900 Hyvinkää
Kaupunginosa
Vieremä
Kohdenumero
80502244
Kerros
4 / 5
Asuinpinta-ala
77,5 m²
Tontin pinta-ala
2 998 m²
Kokonaispinta-ala
77,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h, k, s, psh, erill.wc, vh, las.parv.
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Kaapistot, jääkaappi/pakastin, keraaminen liesi, astianpesukone. Seinät maalattu, lattia muovimatto.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Suihku, pesukoneliitäntä, peili, pesuallas. Seinät maalattu pelti, lattia laatta. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n kuvaus: WC-istuin, peili, pesuallas, bideesuihku. Seinät maalattu pelti, lattia laattaa.
Säilytystilat
Kellarikomero ja vaatehuone
Tulevat remontit
2026 katon PTS-tarkastus, 2027 LV hankesuunnittelu, 2028 IV-nuohous, 2029 LV-suunnittelu ja rakennuslupa, 2030-2035 käyttövesiputkien uusinta.
Tehdyt remontit
Merkittävimmät tehdyt korjaukset ja remontit: 2008 hissin uusiminen, 2012 Fortum älyboksi asennus. Iv-koneen ja huippuimurin korjaus, kattokermien uusiminen, 2014 lämmönvaihtimen, säätölaitteiden ja pumppujen uusinta, 2015 pääoveen koodilukko. Etupihalle uudet istutukset, 2016 antennivahvistinkeskuksen uusiminen, 2017 julkisivuelementtien saumausten uusiminen, 2018 ikkunoiden ja parveke- sekä pääovien uusinta, 2019 parvekelasitusten uusimisia osakaskustannuksin, 2020 parvekkeiden ulkopuoliset maalaukset., sokkelin maalaus, pihan kunnostus, 2021 roskakatoksen uusinta, vanha runkom pääovien portaan uudelleen laatoitus, 2022 katon pikipaikkaus, 2023 lukituksen uusinta, 2024 palovaroittimet kaikkiin asuntoihin ja rappukäytävään, 2025 antennin ja sisäverkon uusinta, kylpyhuoneiden lattioiden saneeraus. Korjauspäiväkirja kokonaisuudessaan saatavana välittäjältä.

Velaton hinta
89 000 €
Myyntihinta
83 441,09 €
Neliöhinta
1 148,39 € / m²
Velkaosuus
5 558,91 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
372 € / kk
Pääomavastike
199,58 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
571,58 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
15,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
24 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Yhtiökokous on päättänyt periä ylimääräisen yhtiövastikkeen 9/2026.
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Hyvinkään Asemankatu 26
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 36 818 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1978
Huoneistojen lukumäärä
20
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1978
Kerroksia
5
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 24.06.2035
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Antenni
Tontin koko
2 998 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Mikkonen Isännöinti Oy, Jarmo Mikkonen, jarmo@mikkonengroup.com

Yhteiset tilat
Kellarikomero, pesutupa ja urheiluvälinevarasto
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Makuuhuoneiden seinät tapettia, lattia muovimatto. Toisessa makuuhuoneessa kiinteä vaatekaapisto.
Olohuoneen varusteet