127 000 €91 m²

Munckinkatu 40 as, Parantola, Hyvinkää4h, k, kph, parveke

Velaton hinta
127 000 €
Hoitovastike
273 € / kk
Asuinpinta-ala
91 m²
Huoneita
4
Kerros
2 / 2
Rakennusvuosi
1964
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Parantola
Kaupunki
Hyvinkää

Tilava perheasunto Hyvinkään Parantolasta

Hyvinkään Parantolan rauhallisella asuinalueella sijaitsee tämä tilava 91 m²:n perheasunto. Tämä talon toisessa, eli ylimmässä kerroksessa sijaitseva asunto on kunnoltaan tyydyttävä, mutta tarjoaa mahdollisuuksia monelaisten asujien tarpeisiin.

Asunnossa on kolme makuuhuonetta, olohuone, keittiö ja kylpyhuone sekä parveke. Taloyhtiöstä löytyy mukava sauna. Kettiö on uusittu 2011 ja on siistissä kunnossa. Olohuoneen ja keittiön muodostama tila on todella avara ja valoisa. Etelään suuntautuvalle parvekkeelle kuljetaan olohuoneesta.

Taloyhtiön sauna on asukkaiden käytössä ja jokaista asuntoa varten on pistokepaikka autolle. Taloyhtiön sisäpiha on suuri ja sijaitsee talon takana, suojassa viereiseltä tieltä. Pihalla on tilaa puuhailla ja leikkiä. Asunnolla on käytössään kaksi kellarikomeroa, jotka tarjoavat runsaasti säilytystilaa.

Hyvinkää on viihtyisä kaupunki, jossa on hyvät palvelut ja liikenneyhteydet. Vierestä löytyy lähikauppa ja hyvät koulut sekä päiväkoteja. Hyvinkään keskustan kattaviin palveluihin on vain noin 1,5 kilometrin matka.

Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän viehättävään kotiin!

Hannes Pasanen kiinteistönvälittäjä LKV hannes.pasanen@remax.fi 044-555 0684

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Parantola
Kohdenumero
80484196
Kerros
2 / 2
Asuinpinta-ala
91 m²
Tontin pinta-ala
1 159,5 m²
Kokonaispinta-ala
91 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h, k, kph, parveke
Huoneita
4
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesi, uuni, liesituuletin, astianpesukone ja keittiösaareke. Liesi: Valurautaliesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Sisäänvedetty parveke. Parvekkeen suunta: Etelä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, pesukoneliitäntä, peilikaappi, pesuallas, allaskaappi ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Kellarikomero. Lisätietoja säilytystiloista: Kaksi kellarikomeroa.
Näkymät
Taloyhtiön sisäpihalle ja Munckinkadun suuntaan.
Tulevat remontit
2026 Pihan tasoitus huomioiden kaadot 2026 Etuoven maalaus 2026 Pyörävarasto lattian tasoitus, lattian ja seinien maalaus 2026 Parvekkeiden ulkopuolen listojen maalaus 2026 Rappukäytävän maalaus 2027 Kivijalan maalaus 2027 Valmius sähköautojen lataukselle 2029 Aidan uusinta 2030 Tikkaiden korjaus/maalaus/vaihto 2032 Parvekkeiden sisäpuolien maalaus 2035 Autokatos
Tehdyt remontit
2025 Uudet pihakalusteet ja -grilli 2025 Sarjoitettu munalukko pihavajaan 2025 Kukkapenkki etupihalle 2025 Lehtikompostorit 2025 Kuivaushuoneen kynnyksen maalaus 2025 yleisten tilojen lattioiden maalaus 2025 Hanallinen sadevesitynnyri 2024 Kukkapenkit ja pihan ehostus 2024 Biojäteastia 2024 Valaisimet takapihan ovisyvennyksiin 2024 Roskakatoksen lattian poisto 2024 Kuivaushuoneen kynnyksen vaihto 2023 Huonokuntoisemman autotallin oven paneelien uusinta 2023 Ulko-ovien ja autotallien ovien maalaus 2022 Kattohuolto 2022 Leikkimökin, pihavajan ja roskakatoksen pesu 2022 Parvekkeiden ulkopuolen puhdistus 2022 Räystäiden verkotus pieneläimiä vastaan 2022 Pihan tasoitus / soraa pihalle monttuihin 2022 Viemärisaneerauksen yhteydessä korjattu vuotovahinko 2022 Viemärisaneeraus 2021 Välikaton lisäeristys 2021 Termostaatit ja venttiilit elvytys ja säätö 2018 Porraskulmalistojen korjaus 2014 Vuotovahinko as3 korjattu 2014 Käyttövesiputkien uusinta 2013 Kivijalan maalaus 2013 Tontin osto 2007 Saunan remontointi 2004 Autopaikkojen asfaltointi ja kaukolämpöön siirtyminen 2002 Ikkunat, kourut ja lumiesteet

Velaton hinta
127 000 €
Myyntihinta
115 858,89 €
Neliöhinta
1 395,60 € / m²
Velkaosuus
11 141,11 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
273 € / kk
Pääomavastike
249,34 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
522,34 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
9,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Työhuonevastike 3,40 €/m²/kk Autotallivastike 3,40 €/m²/kk Yhtiökokous on päättänyt myöntää hallitukselle valtuutuudet kantaa tarvittaessa yhden (1) kuukauden ylimääräinen hoitovastike.
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Munckinkatu 40
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 231 761 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1964
Huoneistojen lukumäärä
4
Kerroksia
2
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 13.02.2036
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Antenni
Tontin koko
1 159,5 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
SmartPalvelut Ky, Ari Huittinen, ari.huittinen@smartpalvelut.fi, 0405579509
Kaavoitustiedot
kaavoituspäällikkö Anitta Ojanen 040 155 4221

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Jokaiselle asunnolle pistokepaikka. 10€/kk.
Yhteiset tilat