468 000 €52 m²

Englantilaisaukio 10 A, Kalasatama, Helsinki2h

Velaton hinta
468 000 €
Hoitovastike
371 € / kk
Asuinpinta-ala
52 m²
Huoneita
2
Kerros
26 / 32
Rakennusvuosi
2021
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kalasatama
Kaupunki
Helsinki

Rauhallinen 26krs asunto, Loisto-tornista länsi-sivulta

Upea kaksio ja täysin uuden veroinen pilvenpiirtäjän 26 krs., rauhallinen länsi-sivu. https://youtu.be/Ms80ZqgTBsw?feature=shared

Loisto on pääsääntöisesti yksityisomisteinen torni eli vaihtuvia vuokralaisia / asukkaita harvemmassa.

Asunto erinomaisessa kunnossa ja ylhäällä, jolloin hissi trafiikki mm. vähenee. Länsi-sivulta kivat maisemat lounaaseen (meri, keskusta) ja luoteeseen sekä edestä näkee metron ja teollisuuskatua Kallioon. Ilta-aurinko paistaa tälle sivulle, josta voi nauttia ranskalaisella partsilla. Asunnon hinnasta noin puolet yhtiölainana eli "pienellä" rahalla pääsee kiinni. Rahoitusvastike noin 1600e/kk ja hoitovastike 364e/kk. Yhtiön taloudellinen tilanne erinomainen ja suhteellinen lainaosuus pieni. Itse olen asunut ja tulen asumaan tornitaloissa ja olen viihtynyt kovasti. 😊 Tämä asunto ollut toimisto/vuokra käytössä.

WHATSAPP or SMS: 044 5655200, Aki Esittelen asuntoa ja tornia.

K2,K3 krs. pääsy autohalleihin ja Rediin plus varastot 1 krs. pääsisäänkäynti ja aulapalvelu 3 krs. käynti suoraan kauppakeskus Rediin ja metroasemalle 5 krs. pesutupa, kerhotila, 2 saunaa ja polkupyörävarastoja sekä roskaputket että vierashuone (vuokrattavissa) 6 krs. kuntosali ja 2 saunaa 30 krs. kattoterassi upeilla näkymillä lähes 360 astetta yli Uudenmaan, juhlatila, kabinetti, 2 saunaa ja palju, jotka vuokrattavissa ja vapaasti käytettävissä (juhlatila).

Raitiovaunu (13) - Kalasatama-Pasila (~8min) Metro Keskustaan (10min), Itäkeskus (6-10min) Autolla nopea pääsy: Itäväylälle ja sieltä Kehä I tai pohjoiseen Lahden moottoritietä. Autopaikka mahdollisuus Redin K5/K6 (180€ 24/7). Kadunvarsipaikoitus 2h kaupunkin taxojen mukaan, yön yli ilmainen ja vkl:t.

Mustikkamaa (uima-rannat, MustikkaSompasauna), Sompasaari, Korkeasaari liikuntapuistot ja -hallit sekä Kalasataman puisto kävelymatkan päässä. Veden ympäröiminä.

Talvisin hiihtolenkit Verkkosaaren takaa ja syksy/kevät kalastus Vanhankaupunginselällä,- koskella. Laajat pyöräily ja lenkkipolut Vanhankaupunginselän ympärillä. Polkypyöräpaikkoja Loistossa jokaiselle.

K1 kerroksessa: K-market, S-market, Lidl, Alko, Apteekki, Posti, yms. muut palvelut.

Ravintolatarjonta ja palvelut kehittyvät kovaa vauhtia alueella. Ensi keväänä avautuu https://www.bisoubisou.fi/ https://www.vazi.fi https://treffipub.com/verkkosaari/

Suvilahden kesäfestarit ja Kallio/Sörnäinen/Teurastamo tarjonta/palvelut kävelymatkan päässä.

Perustiedot

Kaupunginosa
Kalasatama
Kohdenumero
24423497
Kerros
26 / 32
Asuinpinta-ala
52 m²
Huoneiston kokoonpano
2h
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Vapautuu
Heti vapaa
Lisätietoa vapautumisesta
Sovittavissa
Asumistyyppi
Omistus
Kohde on
Osakehuoneisto

Hinta

Velaton hinta
468 000 €
Myyntihinta
219 000 €
Neliöhinta
9 000 € / m²
Velkaosuus
249 000 €

Vastikkeet

Hoitovastike
371 € / kk
Pääomavastike
1 571 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 942 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
23 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
Mittari ja tasaus 2 kertaa vuodessa
Saunamaksu
5-20€
Muut kustannukset
Internetvastike 7€ (sis. hoitovastikkeeseen yllä). Internet kiinteä, symmetrinen 1000/1000mbps

Talon ja tontin tiedot

Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2021
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Liikehuoneistojen pinta-ala
0 m²
Kerroksia
32
Hissi
Kyllä
Energialuokka
C2013
Lisätietoja lämmityksestä
Vesikeskuslämmitys
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle
Tontin omistus
Oma