249 000 €56,5 m²

Vattuniemenkatu 4 A, Lauttasaari, Helsinki2 h, k, kph, et, lasitettu parveke

Velaton hinta
249 000 €
Hoitovastike
310,75 € / kk
Asuinpinta-ala
56,5 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 7
Rakennusvuosi
1975
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Lauttasaari
Kaupunki
Helsinki

Upeasti remontoitu päätyasunto laadukkailla materiaalivalinnoilla. Asunnon ikkunat itään ja länteen. Korkea 1/7 kerros. Heti vapaa.

Huoneistosta hieman näkymää merelle. Lasitetut parvekkeet on laajennettu taloyhtiön julkisivuremontin yhteydessä, joten huoneiston parveke on todella tilava.

Tulevan linjasaneerauksen yhteydessä asunto voisi olla helposti muokattavissa 3 huoneeksi siirtämällä keittiö olohuoneeseen.

Loistava sijainti päättyvällä kadulla. Lauttasaaren ulkoilupuisto ja uimarannat välittömässä läheisyydessä.

Taloyhtiössä uima-allas ja saunat asukkaiden käytössä.

Myyntiä hoitaa:

Heidi Illman LKV p. 0407541611 heidi.illman@aktialkv.fi

Perustiedot

Kaupunginosa
Lauttasaari
Kohdenumero
21490530
Kerros
1 / 7
Asuinpinta-ala
56,5 m²
Tontin pinta-ala
5 262 m²
Kokonaispinta-ala
56,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2 h, k, kph, et, lasitettu parveke
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
heti
Keittiön varusteet
Liesi: induktio. Työtasot: kivi. Keittiö uusittu kokonaisuudessaan v. 2017, varusteina:
Integroitu Jääkaappipakastin AEG. Aktiivihiili-liesituuletin Elica. Integroitu AEG mikroaaltouuni. Integroitu Elektroluxin astianpesukone. Led-valaisimet.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu. Suunta: itä
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Remontoitava, linjasaneerauksen hankesuunnittelu. Varustus: kylpyamme, pesukoneliitäntä, wc-istuin, suihku, peilikaappi, peili.
Säilytystilat
jäähdytetty kellari, kellarikomero
Näkymät
Parveke itään Vattuniemenkadulle. Keittiön ja makuuhuoneen ikkunat sisäpihalle.
Tulevat remontit
2026 Linjasaneerauksen hankesuunnittelu. Sisältää erityisesti vaakaviemärien sukitustyön arvioinnin ja pystyviemärien lähinnä kellaritiloissa olevien valurautaosien uusimisen arvioinnin, mutta kattaa myös taloyhtiön muun kokonaistilanteen ja kunnossapitotarpeiden arvioinnin suhteessa näihin töihin ja tuleviin töihin. Hankesuunnittelun alustava lopputulos hallituksen näkemyksen mukaan on, että taloyhtiössä kannattaa tehdä ns.perinteinen putkiremontti, jossa käyttövesiputket ja viemärit sekä sähkönousut ja sähkökeskukset uusitaan, samoin asuntojen märkätilat. Vaihtoehtona oli myös kevyempi urakka sekä pelkästään tiettyjen viemärien uusiminen, mutta nähtiin, että raskaampi urakka tai pois jätetyt työt vain siirtyisivät hieman tulevaisuuteen. Ylimääräinen yhtiökokous 2.2.2026. Yhtiökokous päätti, että yhtiössä suoritetaan perinteisen putkiremontin suunnittelutyö aina työn kilpailutukseen saakka ja halklitukselle valtuutus suoritta tämä työ valitsemiensa asiantyntijoiden kanssa. Yleisisä tiloja voidaan suunnitella laajemmin ja päättä toteutuksesta vasta urakasta päättävässä kokouksessa. Hallitukselle myönnettiin valtuus nostaa max. 100.000 euron rahoituslainaa suunnittelutyön rahoittamiseksi. Itse urakan kuluksi arvioitiin noin 5,3 miljoonaa euroa. Työn rahoittaminen lainalla, jonka laina-aika on 25 vuotta ja korko 3 prosenttia, merkitsee urakan jälkeen rahoitusvastikkeeksi noin 2,26 €/osake/kk, eli karkeasti hieman alle 5 €/m2/kk. Osaketta kohden hankeosuudeksi tulee noin 475 €, eli karkeasti noin 1000 euroa/m2. Joitakin omia kunnostustöitä voi todennäköisesti teettää remontin aikana. Yleensä putkiremonttiurakoitsijan kautta on ollut mahdollista tilata alihankintana keittiö, pintaremontti ja esimerkiksi sähköjen uudistaminen koko asuntoon. Perinteinen putkiremontti sis. mm käyttövesijohdot ja tonttivesijohto uusittan, kaikki jätevesiviemärit joko uusitaan tai sukitetaan, kaikki märkätilat uusitaan. Lisätietoa välittäjältä.
Tehdyt remontit
Huoneisto remontoitu kokonaisuudessaan v. 2017 kylpyhuonetta lukuunottamatta. TALOYHTIÖSSÄ: 1998 Lämmönvaihdin uusittu 1998 Talojen vesikatteet 2001 A-talon julkisivujen betonipintojen kunnostus 2002 B-talon julkisivut 2003 Piha-alueiden asfaltointi 2004 Viheralueiden kunnostus 2009 Julkisivujen korjaukset, parvekkeiden ja ikkunoiden uusinta 2009 Patteriverkoston tasapainotus 2010 Kylpyhuoneiden kuntotutkimus 2010 Ilmanvaihdon perussäätö 2011 Kylmäkellarien peruskorjaus 2011 Putkiston kuntotutkimus 2012 Riskikylpyhuoneiden (noin 30) kosteuskartoitus 2012 Parvekelasitusten listoitukset estämään veden ja lumen pääsyä parvekkeille 2013 Märkätilojen korjauskierros 2014 Hissien kuntokartoitus 2016 Lukituksen uusiminen elektroniseen iLOQ-järjestelmään 2017 Putkiston kuntotutkimus 2018 Hissien kuntokartoitus 2019 Lämmönjakohuoneen laitteiston uusiminen 2021 Ilmanvaihtokanaviston puhdistus ja ilmanvaihdon säätö 2022 Löylyhuoneiden panelointi ja lauteet uusittu 2022 Viemärien ja salaojien huuhtelu ja kuvaus 2023 Käyttövesi-, viemäri- ja lämmitysjärjestelmän johtojen kuntotutkimus (putkiston kuntotutkimus) 2023 Energiaselvitys mahdollisuudesta ottaa käyttöön maalämpö ja poistoilman lämmöntalteenotto 2024 Roskakatoksen puurakenteiden uusiminen 2024 Viemärien otostutkimus 2025 Palovaroitinten asennus joka huoneistoon, elinkaari kymmenen vuotta 2026 Vesi- ja viemärijohtojen sekä märkätilojen korjaustarpeiden kartoitus
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: K-Supermarket, S-market, Lidl alle kilometrin päässä. Alueella runsaasti ravintoloita, kuntosaleja, venesatama., Koulut: Lauttasaaren ala- ja yläkoulu sekä lukio.
Lisätiedot
Muuta kauppaan kuuluvaa: Eteisen ja makuuhuoneen mittatilaus liukuovikaapistot(Lakeus Desing). Sälekaihtimet. Verhotangot. Naulakko ja pyykinpesukone lisähintaan. Kauppaan ei kuulu: Irtaimisto
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
taloverkko

Hinta

Velaton hinta
249 000 €
Myyntihinta
249 000 €
Neliöhinta
4 407,08 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
310,75 € / kk
Erityisvastike
45,20 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
355,95 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Erityisvastike = korjausvastike

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
sisältyy vastikkeeseen
Muut kustannukset
Muut maksut: 10 M laajakaista sisältyy vastikkeeseen. Ostaja vastaa mahdollisesta varainsiirtoverosta 1,5 %.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Vattuniemenkatu 4
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1975
Huoneistojen lukumäärä
96
Kerroksia
7
Hissi
Kyllä
Taloyhtiössä on sauna
Kyllä
Rakennusmateriaali
betoni
Kattomateriaali
Huopa
Kattotyyppi
Tasakatto
Energialuokka
E2018 voimassa 22.11.2034 saakka
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
5 262 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö
Isännöinti
Petteri Keränen Oiva Isännöinti Oy, petteri.keranen@oi.fi Puh. 0942413141
Kaavoitustiedot
Helsingin kaupungin suunnitteluvirasto
Kaavatilanne
Asemakaava
Kuntotutkimus
Vesi-, viemäri- ja lämpöjohtojen kuntotutkimuksen 2023 mukaan taloyhtiön putkistot ovat pääosin tyydyttävässä, viemärit vähintään välttävässä kunnossa. Putkiston kuntotutkimuksen perusteella laaja putkiremontti ei näytä tarpeelliselta lähivuosina, mutta viimeisten kylpyhuonekorjausten yhteydessä on saatu myös toisenlaisia havaintoja, ja näiden vuoksi asiaa voidaan joutua harkitsemaan uudelleen lähivuosina. Tutkimus suosittaa uutta tutkimusta noin viiden vuoden kuluttua edellisestä. Edelleen, tutkimus suosittaa pihaviemärien ja tontti-viemärin sukittamista lähivuosina. Kevään 2024 yhtiökokous teki päätöksen sukitustyön suunnittelusta. Ennen suunnittelutyöhön ryhtymistä tehtiin vielä tarkentava otostutkimus syksyllä 2024. Sen mukaan ns. pysty-viemärien valurautaosat, jotka ovat pääsääntöisesti "näkyvillä" kellarissa, olisi syytä uusia lähivuosina, ja näihin liittyvä hankesuunnittelu olisi syytä aloittaa vuoden 2025 aikana. Yhtiön hallitus on teettänyt vuoden 2018 lopulla märkätilakartoituksen, jonka perusteella yhtiön kylpyhuoneista vajaa puolet on alkuperäiskuntoisia. Näistä tulisi vähintään lattia korjata lähivuosien aikana nykymääräysten mukaiseen kuntoon (muovimaton poisto, sen tilalle tulisi vedeneristys ja laatoitus). 2020 yhtiökokous päätti, että 14 tutkimuksessa kosteusvaurioi-sen kylpyhuoneen lattiat korjataan parin seuraavan vuoden aikana hoitovaroin. Pääosin tätä varten ns. korjaus-vastiketta kannetaan. Vain kylpyhuoneen lattia korjataan, vanhat vesikalusteet asennetaan takaisin, erityisesti kylpyamme. Mikäli asunnosta on poistettu kylpyamme, taloyhtiö hankkii tilalle altaallisen suihkukaapin. Osakas voi liittää taloyhtiön korjaustyöhön omalla kustannuksella koko kph:n remontoinnin tai osan siitä hallituksen hyväksymällä tavalla. Taloyhtiö tulee hyvittämään tai kustantamaan sen osuuden, joka lattian korjaukseen kuluisi.
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle
Tontin omistus
Oma

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
sähköpistokkeita: 30. piha-autopaikkoja: 60.
Yhteiset tilat
sauna, uima-allas, kuivaushuone, mankeli, jäähdytetty kellari, kellarikomero, väestönsuoja, kaapeli-tv. Taloyhtiössä muuta: Sauna ja uima-allas käytettävissä ilman vuorovarausta klo 07.00 -12.00.
Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: vinyylikorkki. Pesutiloissa: laatta. Olohuoneessa: vinyylikorkki. Makuuhuoneessa: vinyylikorkki. Seinät: Keittiössä: kaakeli, maalattu. Pesutiloissa: kaakeli. Olohuoneessa: maalattu.
Olohuoneen varusteet
Marimekko Bubi-tapetti