349 000 €99,5 m²

Harjutie 36 C, Laaksolahti, Espoo3-4h+avok.+s

Velaton hinta
349 000 €
Hoitovastike
270,64 € / kk
Asuinpinta-ala
99,5 m²
Huoneita
4
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1988
Rakennuksen tyyppi
Paritalo
Kaupunginosa
Laaksolahti
Kaupunki
Espoo

Jupperin koulun läheisyydessä, kaunis koti kolmella makuuhuoneella.

Tässä kodissa oleskelutilat yhdistyvät kesällä kivasti aurinkoiseen takapihaan. Avokeittiö on tätä päivää ja uusittu kauttaaltaan 2023. Yläkerrassa on lisäksi yksi makuuhuone ja kylpyhuone. Alakerrassa on makuuhuone sekä iso "takkahuone" joka toimii mainiosti myös makuuhuoneena. Siitä on käynti erilliseen vessaan ja kylpyhuone/sauna -tiloihin. Alhaalla on lisäksi vaatehuone. Kaiken kaikkiaan säilytystilaa on kivasti lapsiperheenkin tarpeille, yläkerrassa on myös vaatehuone, A-talon kellarissa on lämpimässä tilassa tämän huoneiston verkkokellarikomero ja pihassa kylmä ulkovarasto. Autopaikkoja on kaksi.

Vieressä sijaitsee lähikauppa ja Jupperin suosittu koulu. Lähin uimaranta on Jupperin ranta Pitkäjärvenrannassa ja sinne pyöräilee reilussa 10 minuutissa. Jupperi on rauhallinen lapsiperheiden suosima alue ja täällä on hyvät ulkoilureitit, lähimetsät sekä liikenneyhteydet.

Tervetuloa esittelyyn! Myynti ja esittelyvaraukset: Susanna Ranne 050 538 6769 / susanna.ranne@housecompany.fi

Perustiedot

Sijainti
Harjutie 36 C, 02730 Espoo
Kaupunginosa
Laaksolahti
Kohdenumero
20400322
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
99,5 m²
Tontin pinta-ala
1 855 m²
Kokonaispinta-ala
99,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3-4h+avok.+s
Huoneita
4
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Keittiö uusittu 2023, kylpyhuone ja sauna 2006, yläkerran kylpyhuone vanhempi
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Liesi: erillisuuni, liesitaso. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: liesituuletin, mikroaaltouuni, astianpesukone. Uusittu kokonaan laitteineen 2023
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Yläkerran kph:n suihkua ei ole käytetty, sillä kaadot ja kynnys ei riittävät. Suihkukaapin voi asentaa tai uusia kylpyhuoneen. Yläkerran kylpyhuoneen kalusteet on uusittu 2023. Varustus: pesukoneliitäntä, lattialämmitys, suihku, kiinteät valaisimet.
Säilytystilat
ulkovarasto, kellarikomero
Tulevat remontit
2025-2029 vuosittain tuija-aitojen hoito ja korkeuden rajaus, sekä tulisijojen nuohous, tilataan rappauksen tarkistus 2027 alustavasti vaihdetaan käyttöiän loppupuolelle saapuneet lämminvesivaraajat
Tehdyt remontit
Keittiöremontti 2023 TALOYHTIÖSSÄ: 2025 ulko-ovien uusiminen 2024 kivituhkaa parkkipaikalle, tulisijojen nuohous ( tehty vuosittain keväällä), vaihdettiin tehokkaampiin huippuimureihin ja puhdistettiin ja tasapainotettiin IV-kanavat, korvausilmaventtiilien lisäys huoneistoihin, C-asunnon viemäritukos, kuvattu ja havaittu tukos, Viemäriexpert imutyhjennys poisti tukoksen. B-asunto imettiin samalla. C-asunnon putket kuvattu, ei korjaustarvetta. 2019 peltikattojen tarkastus (itse peltikattojen kunto todettiin hyväksi, läpivientien osalta tehtiin parannuksia mm. katteen alla oleviin kiinnityskohtiin ja lumiesteiden tuet kiinnitettiin paremmin) 2016 D-asunnon kylpyhuone remontoitu, E-asunnon n. 2014, C-asunto sauna ja kylpyhuone 2006, B-asunnon sauna 2013, kylpyhuone 2006, A-talo yläkerran kph n. 2010 ja alakerran ennen 2007 2012-2013 B-C-talon salaoja ja perusmuuriremontti (todettiin kosteus ongelmia yläpihan puolen kellarikerroksen huoneissa, rakennuksen sivustat kaivettiin auki, perusmuurin suojaus pikeämällä alaosa ja asentamalla koko perusmuurin alueelle patolevyt, saunarakenteet purettiin että kuivaus onnistui myös sisältä käsin, ulkopuolelle asennettiin salaojat ja täytettiin kaivannot vettä läpäisevällä maa-aineksella, lopuksi toteutettiin sisäremontti tilojen ollessa kuivat) 2011-2012 A-talon vesikaton uusiminen rakenteineen 2011 pihaovien uusiminen 2010 A-talon yläpohjan eristeiden ja kosteussulun uusiminen 2009 D-E talon patolevyjen asennusvirheen korjaaminen (D-E-talossa todettin kosteusvaurio, kosteutta ilmeni mm. D-asunnon saunan takaseinässä. Molempiin asuntoihin tehtiin kuivatus ja yläpihat avattiin, jotta sinne saatiin asennettua patolevyt ylös asti. Ongelma oli aiheutunut siitä, että patolevyjä ei oltu asennettu ylös asti ja niiden yläpinnassa ei ollut listaa. Samalla saneerattiin salaojia, kokonaan niitä ei uusittu, asuntojen kosteutta mitattiin tämän jälkeen 2-4 vuoden sisällä ja ongelmia ei havaittu) Saat välittäjältä listan näistä korjauksista/ remonteista, siinä myös lisätietoja mm. A-talon kattoremontista
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
sähkökiuas
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: K-market viereisellä kiinteistöllä, kirjasto mäen päällä n. 200 m, Alepa jupperi n. 700 m
Isommat kaupat Lähderannassa 1,9 km missä K-supermarket, S-market, Alko, muutama ravintola, kukkakauppa, kampaamo Koulut: Jupperin koulu pienten puoli n. 300 m ja isojen puoli mäen päällä n. 200 m
Yläkoulut Karakallion koulu 2,8 km ja Viherlaakson koulu 3,1 km
Karamalmens skola 3,3 km Päiväkoti: Jupperin päiväkoti 850 m
Jupperin Ankkalampi 950 m
Laaksolahden päiväkoti 1,6 km
Nuumäen päiväkoti n. 2 km Lisätietoa palveluista: Isommat kaupunkipalvelut Leppävaarassa Sellon kauppakeskuksessa mihin autolla n. 13 min
Kohde on
Osakehuoneisto

Hinta

Velaton hinta
349 000 €
Myyntihinta
346 384,47 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
3 507,54 € / m²
Velkaosuus
2 615,53 €

Vastikkeet

Hoitovastike
270,64 € / kk
Pääomavastike
133,33 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
403,97 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
/ kk
Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Pysäköintimaksu
50.00 e / v
Muut kustannukset
Muut maksut: llmoitetut kustannukset ja kulutusperusteiset maksut perustuvat nykyiseen kulutukseen ja ne saattavat muuttua ilmoitetuista käytön mukaan ja voivat siten olla pienempiä tai suurempia riippuen asukasmäärästä, asumistottumuksista ja palveluntarjoajasta.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Espoon Harjutie 36
Rakennuksen tyyppi
Paritalo
Rakennusvuosi
1988
Huoneistojen lukumäärä
5
Kerroksia
2
Rakennusmateriaali
puu, kivi
Kattomateriaali
pelti
Kattotyyppi
harja
Energialuokka
B2007
Energiatodistus
Kyllä
Tontin koko
1 855 m²
Kiinteistönhoito
asukkaat
Isännöinti
Lauri Kynnäs 050 458 4355
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
bussi 214, 215 Leppävaaraan missä juna-asema Pitkäjärventieltä ( pysäkille n. 700m) bussi 321 Elielin aukiolle, 548 Kauniaisten kautta Tapiolaan, 530 Espoon keskukseen ja Myyrmäkeen
Lämmitys
Sähkö, Ilmalämpöpumppu
Tontin omistus
Oma

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
piha-autopaikkoja: 10.
Yhteiset tilat
kellarikomero, Huoneistokohtaiset varastot.
Pintamateriaalit
Lattiamateriaalien kuvaus: Tammimosaiikkiparketti oleskelutiloissa (valkolakattu 2022), sekä 2 makuuhuoneessa, keittiössä vinyylilankku, takkahuone/makuuhuoneessa laminaattilattia, eteinen ja tuulikaappi laatta sekä kosteat tilat laatta.. Seinämateriaalien kuvaus: Valkoiset maalatut.Lattia: Keittiössä: vinyyli. Pesutiloissa: laatta. Erillisessä WC:ssä: laatta. Olohuoneessa: parketti. Makuuhuoneessa: parketti. Saunassa: laatta. Seinät: Keittiössä: maalattu, muu. Pesutiloissa: kaakeli. Erillisessä WC:ssä: kaakeli. Olohuoneessa: maalattu. Makuuhuoneessa: maalattu. Saunassa: puu.