798 € / kk47,5 m²

Iiluodontie 7 A, Aurinkolahti, Helsinki2h+avok+kph+s+vh+lp

Vuokra/kk
798 € / kk
Vapautuu
15.06.2026
Asuinpinta-ala
47,5 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 8
Rakennusvuosi
2000
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Aurinkolahti
Kaupunki
Helsinki

Upea ja valoisa saunallinen kaksio aivan metron lähellä!

Tämä todella kiva koti on hyvässä kunnossa, ja sijaitsee kivenheiton päässä kauppakeskus Columbuksesta jonka yhteydestä kulkevalla metrolla pääset esim. Helsingin keskustaan hujauksessa! Upeat merimaisemat ovat myös kävelyetäisyydellä.

Olohuoneeseen avautuu kodikkaasti avokeittiö, sekä sisustamaan mahtuu hyvin. Makuuhuoneessa on tilaa isolle sängyllä, ja sen perältä löytyy vaatehuone. Lasitettu parveke luo lisätilaa.

Tyylikkäässä kylpyhuoneessa on pesukone valmiina, ja sen yhteydessä on oma sauna.

Katso esittelyvideo: https://youtu.be/hyC3LWDboew

Aurinkolahti asuinalueena on viihtyisä ja merellinen. Läheltä löytyy uimaranta, palveluita ja liikenneyhteyksiä. Mieluisia lenkkeilymahdollisuuksia tavoittaa myös hetkessä.

Aurinkolahdessa pääsee nauttimaan merellisestä ja luonnonläheisestä asumisesta viihtyisästi toteutetussa ympäristössä. Rantabulevardilla kävellessä tunnelma on parhaimmillaan kuin olisi lomalla. Aurinkolahden hiekkaranta on yksi Suomen hienoimmista rannoista. Alueella on loistavat ulkoilumahdollisuudet mm. Uutelankanavan kupeessa.

Alueella on oma lähikauppansa ja isommille ostoksille voi suunnata Kauppakeskus Columbukseen. Kulkuyhteydet ovat sujuvat niin julkisia kuin omaa autoakin käyttävälle.

Huom! Yhden kuukauden vakuuden voit useimmiten niin halutessasi korvata Takausvakuudella, jonka yhtenä kertamaksuna maksettava kustannus on 143,64 euroa.

Hae tätä asuntoa kätevästi osoitteessa www.asuntohakemus.fi Hakemus ei ole sitova. Alustava vuokralaisvalinta tehdään hakemusten perusteella. Asuntoa on mahdollista käydä katsomassa ennen lopullista vuokrauspäätöstä tai esittely voidaan järjestää myös videopuhelun välityksellä.

If you are interested, submit the application through www.asuntohakemus.fi

Videoesittely

Tutustu asuntoon videon välityksellä!

Tutustu

Perustiedot

Sijainti
Iiluodontie 7 A, 00990 Helsinki
Kaupunginosa
Aurinkolahti
Kohdenumero
10189288
Kerros
3 / 8
Asuinpinta-ala
47,5 m²
Kokonaispinta-ala
47,5 m²
Huoneiston kokoonpano
2h+avok+kph+s+vh+lp
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Vapautuu
15.06.2026
Keittiön varusteet
Astianpesukone, jääkaappi-pakastin, liesituuletin, sähköliesi
Parveke
Kyllä
Kylpyhuoneen varusteet
Allaslaatikosto, käsisuihku, kääntyvä suihkuseinä, laatoitettu, peilikaappi, pesukone, pesukoneliitäntä, pyyhekuivain, suihku
Säilytystilat
Varastotilat: Varastokomero, Lisätietoa pysäköinnistä: Tilanne 4/2026: Autopaikoissa tällä hetkellä 1 jonossa autohalliin, ei muuta jonoa. Pihapaikka vapautumassa toukokuussa. Hinnat:
Autopaikkavuokra halli (oma) Sidoksella autopaikkaan 47,00 €/kk,
Autopaikkavuokra kansi (oma) Sidoksella autopaikkaan 37,00 €/kk,
Autopaikkavuokra Arabica-halli vuorottaispysäköinti Sidoksella autopaikkaan 39,00 €7kk,
Autopaikkavuokra Arabica-halli vakituinen paikka Sidoksella autopaikkaan 60,00 €/kk.
Tulevat remontit
2026 Parvekepilareiden pinnoitus kunnostetaan, pilareiden yläpään pellitys uusitaan, maantason parvekekaiteet ja laatoitukset kunnostetaan (laatoitukset vain tarvittavilta osin), parvekekaiteiden käsijohteet huoltomaalataan, Julkisivun ns. ikkunapeilit, eli ikkunoiden alapuolella olevat maalatut julkisivupinnat huoltomaalataan(Tilanne 4/2026 Parvekepilariurakka on tulossa kesällä: näillä näkymin parvekkeet pitää sen ajaksi tyhjentää tavarasta (jos parvekkeella on pilari), mutta ei muuten juuri vaikuta asumiseen.) 2026 Valurautaviemäriosuuksien uusiminen tai sukitus (Tilanne 4/2026: Viemäreiden sukitus on syksyllä ja se aiheuttaa suhteellisen lyhyitä viemärin käyttökatkoja tiettyihin asuntoihin, jotka tarkentuvat myöhemmin, mutta ei koske koko taloa eikä kaikkia asuntoja samanaikaisesti.)
Tehdyt remontit
2021 Lämmitys- ja käyttövesiverkostojen perussäätö putkiurakoineen, 2020-21 Asuntojen märkätilojen uusiminen, 2021 Hissien uusiminen, 2015 Julkisivun elastisten saumojen uusiminen
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Vuokra
Muut ehdot
Asunnossa ei tupakoida. Lemmikkieläinten tuomisesta asuntoon on sovittava erikseen vuokranantajan kanssa. Vuokraa korotetaan vuosittain kuluttajahintaindeksin (2010=100) muutoksia vastaavasti, kuitenkin vähintään 2 %. Tarkistusajankohta on vuosittain ensimmäinen päivä sitä kalenterikuukautta, jonka aikana vuokrasopimus alkoi. Perusindeksinä on sopimuksentekohetkellä tiedossa oleva viimeksi julkaistu pisteluku. Tarkistusindeksi on tarkistusajankohtana tiedossa oleva viimeksi julkaistu pisteluku. Vuokralainen sitoutuu ottamaan ja pitämään kotivakuutuksen vastuuvakuutuksella.
Lisätiedot
Lisätietoa ikkunoista: Ikkunoissa on sälekaihtimet.
Postitoimipaikka
Helsinki

Hinta

Vuokra/kk
798 € / kk
Lisätietoa vakuudesta
798,00 € tai 143,64 euron kertamaksu Takausvakuus-palvelun käytöstä.
Vuokra-aika
Toistaiseksi voimassaoleva - Ensimmäinen mahdollinen irtisanomisajan alkamispäivä on 11 kuukauden kuluttua vuokrasopimuksen alkamisesta, minkä jälkeen irtisanomisajan alkamispäivä on irtisanomiskuukauden viimeinen päivä.

Ennenaikaisen irtisanomisen sopimuskorvaus on 1,5 kk:n vuokra.

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksu: 29.00 €/kk/hlö
Muut kustannukset
Internet-yhteys: Taloyhtiön internet-yhteys 0,00 €/kk, Lisätietoja internet-yhteydestä: Huoneistoon kuuluu Telian 50/10M laajakaistayhteys ja kaapelitv (huoneiston talonetti on asukkaille ilmainen). Käyttö vaatii Telian modeemin., Sähkösopimus: Vuokralainen tekee, Lämmitys sisältyy vuokraan
Rahoitusmuoto
Vapaarahoitteinen

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Vuosaaren Meripihka, Helsinki
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2000
Kerroksia
8
Hissi
Kyllä
Taloyhtiössä on sauna
Ei
Energialuokka
D2018
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle

Tilat ja materiaalit

Yhteiset tilat
kerhohuone, kuivaushuone, mankeli, ulkoiluvälinevarasto, väestönsuoja
Pintamateriaalit
Parkettilattiat ja maalatut seinät.