- Myyntihinta
- 33 000 €
- Tontin pinta-ala
- 4 700 m²
- Kaupunginosa
- Vahojärvi
- Kaupunki
- Parkano
Rauhaisia rantatontteja moneen makuun Parkanon Liesijärvellä, jonne on hyvät tieyhteydet. Metsäiselle Liesijärvelle ajaa Tampereelta noin tunnissa ja Seinäjoelta puolessatoista tunnissa.
Tontit sopivat karusta metsämaisemasta pitävien lisäksi hyvin myös metsästäjille ja muille luonnosta nauttiville. Parkanon metsästysalue pienriistalle sekä Seitsemisen kansallispuisto ja Riuttaskorven virkistysmetsä ovat ihan lähellä. Palvelutkin saavutat sujuvasti Parkanon kaupungin keskustasta, jonne ajaa tontilta noin vartissa.
Katsothan tonttialueen kaavakartan ja -määräykset esiteliitteestä.
Seuraavat esittelyt
Ei sovittuja esittelyitä. Ota yhteyttä kohteen ilmoittajaan sopiaksesi esittelystä.
Perustiedot
- Sijainti
- Liesijärvi Kortteli 2, tontti 1, 39700 Parkano
- Kaupunginosa
- Vahojärvi
- Kohdenumero
- 9703473
- Tonttityyppi
- Muu tontti
- Tontin pinta-ala
- 4 700 m²
- Pinta-alojen lisätiedot
- Rannan (vesistön) tyyppi
- Järvi
- Rannan pituus
- 81
- Rannan omistus
- Muu ranta
- Ajo-ohjeet
- Liesijärventie, josta käännytään tonttitielle.
- Palvelut
- Palvelut: Parkano
- Kohde on
- Kiinteistö
- Kiinteistötunnus
- 581-435-92-11
Hinta
- Myyntihinta
- 33 000 €
Talon ja tontin tiedot
- Tilan nimi
- 2/Kalliosinisiipi
- Rakennuksen tyyppi
- Muu tontti
- Tontin omistus
- Oma
- Tontin kuvaus
- Tontille saa rakentaa yhden loma-asunnon sekä tarpeelliset sauna- ja talousrakennukset. Rakennusten yhteenlaskettu kerrosala saa olla enintään 125 m2. Lisäksi saa rakentaa kylmää varastotilaa 30 m2. Tontin mukana myydään Leppäkosken Sähkö Oy:n sähköliittymä. Liittymän hinta, 6000 euroa, tulee maksettavaksi tontin hinnan lisäksi. Tontin ostajan/vuokraajan tulee maksaa Liesjärventien tiekunnalle Liesjärventien perusparannusmaksua 1133,27 euroa.
- Kaavoitustiedot
- Parkanon kaupunki
- Kaavatilanne
- Osayleiskaava
- Rannan (vesistön) tyyppi
- Järvi
- Rakennusoikeus
- 125 m2.
- Lisätietoa rakennusoikeudesta
- Liesijärven rantaosayleiskaavan yleiset määräykset: Maankäyttö- ja rakennuslain 72 §:n nojalla määrätään, että tämän yleiskaavan perusteella voidaan myöntää rakennuslupa kaavan osoittaman rakennuksen rakentamiseen ilman asemakaavaa. RA-alueilla loma-asunnon sijoittamisessa on kiinnitettävä erityistä huomiota riittävän suojapuuston jäämiseen rakennusten ja rantaviivan väliin. Rakennusten julkisivu- ja katemateriaalien tulee olla väritykseltään maisemaan sopivia. Kirkkaita tai heijastavia pintoja on vältettävä. Rantavyöhykkeellä M-alueella tulee pyrkiä muodostamaan riittävän leveä suojaistutusvyöhyke, jolla voidaan tehokkaasti vähentää valumavesien haitallista vaikutusta vesistöön. Jätevesien käsittely on hoidettava Parkanon kaupungin ympäristönsuojelumääräysten mukaisesti.