Laakon saari sijaitsee Rauman saariston keskeisellä paikalla. Laakoon on lyhyt venematka niin Rokista kuin Syväraumanlahdeltakin.
Laakon etelärannalla, Haapasaarenveden puolella on sympaattinen 1975 rakennettu perinteinen pyöröhirsimökki kaupan. Suuri ja suojainen tontti sijaitsee katseilta suojassa. Kokonaisuuteen kuuluu myös oma pieni saari, joka tarjoaa lähes rajattomasti mahdollisuuksia, mielikuvituksen rajoissa.
Tunnelmallinen pieni päämökki sijaitsee metsäisen pihapiirin keskellä, suurten kivien ympäröimänä. Sauna sijaitsee päämökissä, yhdessä pukuhuoneen ja tuvan kanssa.
Hieman kauempana rannasta sijaitsee vierasmökki, jossa on tilavan tuvan lisäksi reilunkokoinen varasto.
Pihapiiri on hyvin luonnonmukainen isoine kivineen, kantoineen ja juurakkoineen. Vuosien saatossa vähälle hoidolle jäänyt pihamaa vaatiikin ehkä hellää huolenpitoa.
Matala ja suojainen poukama tarjoaa tuulettoman rannan lähes kaikilla keleillä. Vene on aina myrskyiltä suojassa, ja lasten on mukava uida matalassa vedessä.
Oma pieni saari yhdistyy sympaattisen sillan kautta tonttiin. Saari on tällä hetkellä lähes hyödyntämätön valttikortti. Esimerkiksi lapsille se toimisi varmasti jännittävä leikkipaikkana, ja voisipa saaren kärkeen rakentaa terassin, sillä saaren kärjestä avautuu kaunis merimaisema.
Ranta vaatii varmasti lähivuosina ruoppauksen, sillä vähäisen käytön vuoksi matala ranta on päässyt rehevöitymään, eikä saaren ympäri pääse soutelemaan kuten mökin kulta-aikoina on ollut tarkoitus.
Tähän tunnelmalliseen vapaa-ajan kohteeseen pääset tutustumaan yksityisnäytön merkeissä.