Sähköllinen pikkumökki lammenrannassa, aidattu tontti
Mökki josta haaveilet: 45 metriä omaa rantaviivaa ilta-aurinkoon, sauna ja asumaton vastaranta.
Haukilammi on rauhallinen lähdepohjainen, vaihtuvavetinen lampi. Lammella on vain muutama mökki, eikä kukaan pöristele moottoriveneillä. Kaunis vastaranta on kokonaan luonnonsuojelualuetta.
Mökki on kompakti mutta toimiva: tupa, makuusoppi, sauna ja pukutila. Saunasta lampeen vain kymmenkunta metriä ja heti laiturin päässä reilusti syvyyttä.
Tasainen 2000 neliön tontti on aidattu, ranta avautuu lähteen ilta-aurinkoon. Piha on helppohoitoinen: metsää ja hidaskasvuista nurmea. Tontti on aidattu vesirajaan asti, ja omaa rantaviivaa on noin 45 metriä. Molemmin puolin on naapurit, ovat mukavia ja välissä on sen verran puustoa ettei näköyhteyttä ole.
Pihapiirissä on lisäksi varastorakennus, joka toimii myös kesäkeittiönä kaasugrillineen, sekä puuvaja, leikkimökki ja puucee. Rakennusoikeutta runsaasti jäljellä.
Mökissä on sähköt, voimavirtapistoke esim. sähköautolle ja hyvä tie pihaan. Tuvassa keittonurkkaus ja takka. Keittiöstä löytyvät airfryer ja siirrettävä keittolevy – helppo siirtää ulos kesäkeittiöön. Pesuvedet saa lammesta, juomavesi on tuotu, mutta mökkitien varressa on myös vanha kaivo, josta on aikanaan otettu juomavettä. Piippu nuohottu 5/2025.
Ympäristö tarjoaa hyvät marja- ja sienimaastot, lammessa on kalaa, ja hyttysiä on hämmästyttävän vähän. Lemmikkiystävällinen – käärmeitä tai punkkeja ei ole näkynyt, tontti on valmiiksi aidattu eikä lammessa esiinny sinilevää. Tervetuloa katsomaan!
Kohtuulliset kulut: kiinteistövero n. 200 e (2026), tiemaksu n. 100-200 e, jätehuollon perusmaksu n. 20 e vuodessa ja jätehuollon voi hoitaa Mallinkaisten suojeluyhdistyksen kimpparoskiksen kautta.