Sanonta "Kaikki paitsi purjehdus on turhaa" pitää osin paikkansa, mutta purjehtijakin haluaa maihin. Vaihtoehto satamalle on oma mökki upeassa merellisessä Vormön saaressa, Inkoon saaristossa. Saareen pääsee hyvin myös pienellä perämoottoriveneellä, matkaa Bovikin autopaikka-alueelta on noin 2.5 km.
Vormön saaressa on lomamökkialue, jonka maamme johtava yritys on rakentanut vuosina 2002-2004. Lomamökit ovat kalustettuja ja lähes käyttämättömiä noin 50 m2 hirsimökkejä. Sähköistetyt mökit 2h, tupakeittiö, takka, wc, terassi sekä yhteiskäytössä laituri, rantasauna, porakaivot, grillikatos sekä kalastusoikeus.
Kiinteistöyhtiön hallinnoimalla tontilla, pinta-alaltaan noin 20 ha on 20 lomamökkiä ja alueella on ns. katuvalaistus. Mökit on sijoitettu etäälle toisistaan ja merinäkyvyys vaihtelee, joka vaikuttaa myös hintaan. Tontin vuokra-aika on 50 vuotta. Mökkikohtainen tontinvuokra on 1000e/vuosi.
Koko alueen pinta-ala on 60 ha ja vesialueita on 51 ha. Upeat kalliot ja metsäpolut johtavat saaren toiselle puolelle meren rantaan asti.
Hintapyyntö 75 000e/120 000e. Esittelyt sopimuksen mukaan.
Tutustu alueeseen dronekuvauksen kautta: Vormö, saariston helmi Inkoossa