194 000 €113 m²

Katajarinne 5 B, Kirkonkylä, Vesilahti4h + avok

Myyntihinta
194 000 €
Asuinpinta-ala
113 m²
Huoneita
4
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
2000
Rakennuksen tyyppi
Erillistalo
Kaupunginosa
Kirkonkylä
Kaupunki
Vesilahti

4 h + k + wc + khh + kph + khh + sauna + vh + 2 terassia

Vesilahden Kirkonkylällä, aivan luonnon helmassa. Etelään antava suojaisa takapiha tarjoaa kesäisin lämpöä, eikä naapureiden ikkunat anna suoraa näkymää metsään rajautuvalle takapihalle. Pihasta pääsee suoraan mustikka- ja vadelmametsään, ja lähin laavu on alle kilometrin päässä. Remonteilla on päivitetty viimeisen kolmen vuoden sisään sauna sekä kylpyhuone täydellisesti, keittiötä kodinkoneineen, takapihan terassia on laajennettu ja katettu sekä puuvaja on rakennettu helpottamaan varaavan takan käyttöä talon lämmityksen apuna. Kaksi wc:tä helpottavat arkea, ja lisätilaa antaa lämmitetty askarteluhuone/varasto erillisessä varastorakennuksessa. Työhuoneenakin käytetty varastohuone on tarjonnut yksityisyyttä ja rauhaa, kun sitä on pikkulapsiperheestä tarvittu. Tämä 2000-valmistunut omakotitalo kuuluu kahden erillistalon muodostamaan asunto-osakeyhtiö Vesilahden Katajamäkeen, jossa pieni vastike kattaa sekajätteen poisviennin, taloyhtiön vakuutukset sekä kiinteistöveron. Vastuujakotaulukolla on määritetty, mikä on osakkaan vastuulla ja mikä taloyhtiön vastuulla - pääsääntöisesti omakotitaloa vastaavaa asumista. Osta tämä kohde suoraan myyjiltä, niin saat parhaan tiedon suoraan asujilta!

Perustiedot

Sijainti
Katajarinne 5 B, 37470 Vesilahti
Kaupunginosa
Kirkonkylä
Kohdenumero
22869364
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
113 m²
Tontin pinta-ala
2 340 m²
Kokonaispinta-ala
113 m²
Huoneiston kokoonpano
4h + avok
Huoneita
4
Keittiö
Avokeittiö
Keittiön varusteet
Paljon työskentelytilaa, laminaattitasot, astianpesukone, paljon kaappitilaa, induktioliesi, pyrolyysiuuni, jääkaappi, pakastin. Poikkeuksellisen suuri pesuallas!
Kylpyhuoneen varusteet
Erillinen WC, Lattialämmitys, Laattaseinä, Laattalattia, Allaskaappi, Suihku, Suihkuseinä, Pesukonevalmius
Kylpyhuoneessa sadesuihku, Polaria Noval vedenkestävä allaskaappi, vettä säästävä Idon wc-istuin, vettä säästävä Gustafsbergin hana, käännettävä suihkuseinä.
Säilytystilat
Säilytystilaa, Vaatehuone, Tilaa ulkoiluvälineille
Autokatosrakennuksessa suuri lämmin varasto/askarteluhuone, jota on käytetty työhuoneena.
Ominaisuudet
Sälekaihtimet
Ikkunoiden suunta
Parveke ilta-aurinkoon, Olohuone ilta-aurinkoon, Ikkunoita pohjoiseen, Ikkunoita etelään, Ikkunoita länteen
Näkymät
Takapiha rajautuu metsään ja puistotiehen, naapureiden ikkunat eivät anna pihoille eikä taloon!
Kylpyhuoneen remontit
Kylpyhuone + sauna on remontoitu kokonaisuudessaan vuonna 2022.
Kylpyhuoneen remontit
03/2022 - 04/2022
Parvekeremontti
07/2023 - 08/2024
Tehdyt remontit
Yläpohjan lisäeristys puhallusvillalla 2017. Sauna ja kylpyhuone täysin remontoitu 2022. Viemärin tuuletusputken ja kattoläpiviennin liitososan korjaus 2022. Puuvaja 2023. Takapihan terassin laajennus ja kattaminen 2023-2024. Keittiön remontointi 2023-2024, katso tarkemmin keittiön kuvauksesta. Pikku-wc:n wc-istuimen vaihto 2024.
Keittiön remontit
Keittiön kodinkoneista kaikki paitsi liesituuletin (joka toimii talotuulettimena) vaihdettu 2023 - 2024. Kaappien ovet, työtasot ja pesuallas vaihdettu 2024. Keittiön kaikki sähköpistokkeet uusittu 2025. Välitilalevy vaihdettu 2024, välitilasta ja keittiöstä arimmat paikat esimerkiksi tiskikoneen vierestä laatoitettu. Välitilan valaistus asennettu 2025.
Muut remontit
Pintojen päivityksiä ja pihan muuntelua 2021-2025.
Saunan lisätiedot
Sähkökäyttöinen kiuas, Leveät lauteet
Harvian Glow -kiuas, Sun Saunan lauteet U-mallisesti jotta mahdollisimman moni mahtuu pötköttelemään.
Soveltuvuus liikuntaesteisille
Yksitasoisena liikuntaesteiselle sopiva jonkinlaisilla lisärampeilla, sisälle on yksi porras. Kynnyksiä sisätiloissa on, mutta ei portaita.
Kohde on
Kiinteistö
Kiinteistötunnus
922-419-0005-0000
Tietoliikennepalvelut
Taloon on mahdollista saada kuituinternet.

Hinta

Myyntihinta
194 000 €

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
As. oy Vesilahden Katajamäki
Rakennuksen tyyppi
Erillistalo
Rakennusvuosi
2000
Huoneistojen lukumäärä
2
Muut tilat
Autokatosrakennus tontin keskellä jakaa tonttia A ja B puolen käyttöön. Autokatosrakennuksessa kylmä varasto, sekä suuri lämmin varasto jossa on myös 2 ikkunaa. Samanlaiset tilat identtisesti molempien huoneistojen käytössä. Puuvaja rakennettu 2024, tuossa myös kummastakin pihasta oma käynti ja oma tila.
Kerroksia
1
Rakennusmateriaali
Puu
Kattomateriaali
Tiili
Kattotyyppi
Harjakatto
Ilmanvaihto
Koneellinen, poisto huippuimurilla
Tontin koko
2 340 m²
Rakennuksen lisätiedot
Vastike 105 e/kk kattaa sekajätteen tyhjennyksen, taloyhtiön vakuutuksen sekä kiinteistöveron
Lämmitys
Sähkö, Ilmalämpöpumppu, Puu
Lämmönjakelu
Sähköinen lattialämmitys, Uuni/takka
Tontin kuvaus
Autokatosrakennus toimii tontin jakamisen merkkinä.
Tontin omistus
Oma

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Autokatos, Pistokkeellisia autopaikkoja
Pintamateriaalit
Parketti, Laminaatti Olohuoneessa parkettilattia, makuuhuoneissa laminaattilattiat. Eteistiloissa lattialaatoitus.