Hiljainen myynti - huomisen kohteet jo tänään!

Tulossa myyntiin -merkinnällä olevat asuntoilmoitukset ovat hiljaisessa myynnissä olevia asuntoja. Seuraamalla näitä asuntoja saat tietää aina ensimmäisten joukossa, mitkä asunnot ovat tulossa myyntiin. Ota yhteys ilmoittajaan ja kerro kiinnostuksestasi asuntoa kohtaan.

TULOSSA MYYNTIIN

329 000 €119 m²

Puutarhakatu 25, Port Arthur, Turku3h+k+2kph

Velaton hinta
329 000 €
Hoitovastike
301 € / kk
Asuinpinta-ala
119 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 2
Rakennusvuosi
1909
Rakennuksen tyyppi
Puutalo-osake
Kaupunginosa
Port Arthur
Kaupunki
Turku

Avara päätyasunto kauniista jugendtalosta

Tulossa myyntiin ainutlaatuinen kahden tason päätykolmio Turun paraatipaikalta K.J. Sahlbergin suunnittelemasta talosta!

Haaveiletko asumisesta tunnelmallisessa jugendtalossa? Tässä kodissa yhdistyvät historiallinen arvokkuus ja persoonallinen pohjaratkaisu. Alakerran yli kolmen metrin huonekorkeus, kolme kaakeliuunia sekä olohuoneen näyttävä erkkeri tekevät asunnosta sisustajan unelman.

Asuntoa on laajennettu rakennusluvalla ullakkokerrokseen v. 2008 ja tunnelmallinen tila on juuri remontoitu vahinkosaneerauksen yhteydessä. Ullakkotila on täysin omassa rauhassaan porraskäytävän päässä ja se sopiikin erinomaisesti makuuhuoneeksi tai työtilaksi.

Kahteen tasoon sijoittuva koti ja kaksi kylpyhuonetta tekevät asunnosta toimivan niin tilaa arvostavalle pariskunnalle, yksinasujalle kuin pienelle perheellekin.

Taloyhtiössä on valmistunut laaja vahinkosaneeraus tulipalon jälkeen, ja lopputarkastus tehdään 29.5.2026. Remontti on tehty vakuutusyhtiön korvaamana laadukkain ja vanhaa kunnioittavin materiaalein. Talo on nyt kokonaisuudessaan päivitetty vastaamaan nykystandardeja paloturvallisuus huomioiden. Talon katto on rakennettu uudestaan ja julkisivut saneerattu täysin. Uusi omistaja pääsee siis nauttimaan asumisesta pitkälle tulevaisuuteen ilman suuria remonttihuolia. Taloyhtiön tontti on oma.

Port Arthur on yksi Turun rakastetuimmista kaupunginosista, jossa vanhan kaupungin tunnelma kohtaa sujuvan kaupunkiasumisen.

Perustiedot

Sijainti
Puutarhakatu 25, 20100 Turku
Kaupunginosa
Port Arthur
Kohdenumero
24493399
Kerros
2 / 2
Asuinpinta-ala
119 m²
Kokonaispinta-ala
119 m²
Huoneiston kokoonpano
3h+k+2kph
Huoneita
3
Kunto
Hyvä

Hinta

Velaton hinta
329 000 €
Myyntihinta
313 646,17 €
Neliöhinta
2 764,71 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
301 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Rakennuksen tyyppi
Puutalo-osake
Rakennusvuosi
1909
Liikehuoneistojen pinta-ala
0 m²
Kerroksia
2