89 980 €57,7 m²

Tyynelänmäentie 8, Kanavuori, Jyväskylä3h,k,2xwc,kh,s

Myyntihinta
89 980 €
Asuinpinta-ala
57,7 m²
Huoneita
3
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1957
Rakennuksen tyyppi
Omakotitalo
Kaupunginosa
Kanavuori
Kaupunki
Jyväskylä

Tässä, ehkäpä juuri SE talo, jota olette etsineet. Kohde sijaitsee Tyynelänmäen yhteisöllisellä asuinalueella, jossa on hyvä olla. Taloa on remontoitu vuosien saatossa pieteetillä, vanhaa kunnioittaen, löytyy kartano-ovet, pönttöuuni, puuhella... viimeisimmäksi on laiteltu "rouheat" sisäpinnat, jotka tekevät talosta todella persoonallisen, hyvällä tavalla. - Entinen saunarakennus takatontilla on palanut kesällä 2024, aihio (31 m²) on rakentaa vaikka uusi sauna, vierasmaja, viherhuone, puuliiteri, kasvihuone... - Kuntokartoitettu 12/2025.

Perustiedot

Kaupunginosa
Kanavuori
Kohdenumero
611364
Kerroksien lukumäärä
2
Asuinpinta-ala
57,7 m²
Tontin pinta-ala
1 227 m²
Kokonaispinta-ala
88,7 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Asuinrakennuksen asuinpinta-ala on myyjän ilmoituksen 57,7 m². Edellä mainittu pinta-ala saattaa tämän ikäisessä kohteessa poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Asuinrakennuksen todellinen asuinpinta-ala voi siis olla esitteessä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h,k,2xwc,kh,s
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
persoonallisesti remontoitu.
Lisätietoa vapautumisesta
viimeistään 2 kk kaupanteosta
Keittiön varusteet
Jääkaappi, lattialiesi, sähköliesi, liesikupu ns. huuva, liesituuletin aktiivihiilisuodattimella, leivinuuni, astianpesukone, kaapistot, kiinteät valaisimet.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Sauna, sähkökiuas, kylpyhuone, erillinen wc wc alakerrassa ja toinen wc yläkerran kh:n yhteydessä, suihku, suihkuseinä, peilikaappi, pesukoneliitäntä yläkerran kylpyhuoneessa, lattialämmitys yläkerran kosteissa tiloissa, kiinteät valaisimet. Yläkerran pesuhuone ja sauna tehty v. 2016 (toimenpiteelle ei ole haettu
rak.lupaa - lupaa haettu jo 5 vuotta sitten, odottaa edelleen, kiirehditty)
Säilytystilat
Vintti, asunnon kaapistot
Tehdyt remontit
Aikaisemman omistajan aikana suoritettuja remontteja: 1990 luvun alussa alakerran wc-remontti 1999-2000 Ikkunat ja ovet uusittu 2009 Sähköremontti (osa vanhoja asennuksia) ja lämpöpattereiden uusiminen. Peltikaton maalaus ja kiristys. 2016 Keittiöremontti. Yläkerran pesuhuoneen ja saunan rakentaminen (toimenpiteelle ei ole haettu rak.lupaa) 2017 Tuloilmakojeet 4kpl asennettu 2019 Lämminvesivaraajan uusiminen Nykyisen omistajan aikana: pintaremonttia tehty vuosien saatossa.
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: ABC Vaajakoski on vajaan kilometrin päässä, Vaajakosken S- ja K-Marketteihin on matkaa noin 3 km, lähin postin palvelupiste sijaitsee Vaajakoskentie 119, kirjasto Vaajakoskella, terveysasema Sampoharjun terveysasema Vaajakoskella. Koulut: Vaajakosken yhtenäiskoulu, noin 3:n km:n päässä. Päiväkoti: Wessmanninmäen, Kotimäen ja Väinölän päiväkodit.
Lisätiedot
Talossa asustelee myös 2 kissaa, joten tämä allergikoille tiedoksi. Kuntokartoituksessa v. 2025 ilmoitettu seuraavaa: - Tarkastuksessa ei tullut esille välittömästi korjausta vaativia puutteita, lukuun ottamatta keittiössä altaan vuotavaa viemäriputken liitosta. Vuodosta ei havaittu aiheutuneen varsinaista vahinkoa, mutta allaskaapin pohjalla oli pieni vesilammikko. Rakennusta on remontoitu sisätilojen osalta vuosien varrella, joista viimeisimpänä pesutilojen rakentaminen yläkertaan edellisen omistajan aikana (2016-2020). Sisäremonttien lisäksi ikkunat ja ulkoovet on uusittu (2000) ja sähköistys ja seinäpatterit uusittu (2009). Vesikatto, ulkoverhous, rakennuksen vierustat ja kellarikerroksen tilat ovat pääosin alkuperäiskuntoisia, joskin normaalit huoltomaalaukset yms. on toteutettu tarpeen mukaan. - Tarkastuksen olennaisin havainto on sisätiloissa esiintyvä haju. Hajua tulee ainakin osittain kellarin portaikosta, jonka puurakenteissa on näkyviä kosteusvaurioita. Haju voi olla kuitenkin peräisin myös kellarin ja 1. kerroksen välipohjarakenteesta, koska rakenteen alapinnassa on betonivalu ja päällä purueristys. Betonin kosteusvaihtelut muodostavat riskin purueristeen vaurioitumiselle. Havainnosta tarkemmin kuntokartoituksen otsikon 4.1 alla
Kohde on
Kiinteistö
Kiinteistötunnus
179-401-1-292
Ensiesittelyssä
Ei
Postitoimipaikka
VAAJAKOSKI

Hinta

Myyntihinta
89 980 €

Muut maksut

Muut kustannukset
Lämmitys: puuta 5-7 mottia. Sähkö: kokonaissähkönkulutus 9900 kWh/v. Vesi ja jätevesi: kulutuksen mukaan. Puhtaanapito: kulutuksen mukaan. Kiinteistövero: 200,72 € / vuosi 2025. . Nuohous suoritettu 20.11.2025. Sähkönkulutus on suuresti riippuvainen lämmityskauden pituudesta ja keskilämpötilasta, asunnon sisälämpötilasta, perheen koosta, kulutustottumuksista sekä sähkölaitteiden kunnosta, iästä ja energiatehokkuudesta Vuotuinen sähkönkulutus on nykyisellä asukkaalla (1,5 henkilöä) ollut vuosikäyttöarvion mukaan keskimäärin 9900 kWh sisältäen lämmitys- ja taloussähkön.
Kiinteistövero
200,72 € / vuosi 2025

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Rakennuksen tyyppi
Omakotitalo
Rakennusvuosi
1957
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1957
Kerroksia
2
Rakennusmateriaali
Puu
Kattomateriaali
Pelti. Rivipeltikate, ei aluskatetta. Katto maalattu v. 2009, mutta kaipaa jo maalausta.
Kattotyyppi
Harja
Kunnallistekniikka
Vesijohto: Kunnan. Viemäröinti: Umpisäiliö.
Tontin koko
1 227 m²
Kaavoitustiedot
Jyväskylän kaupunki / rakennusvalvonta
Kaavatilanne
Asemakaava (sitova tonttijako), Rakennuslupa 20.10.1955. AO = Erillispientalojen korttelialue.
Liikenneyhteydet
Paikallisliikenne, pysäkille matkaa noin 150 m.
Rakennusoikeus
Kokonaisrakennusoikeus 306,8 m². e = 0,25. Jäljellä oleva rakennusoikeus tarkentuu tontin muodostamisen yhteydessä.
Lämmitys
Sähkö
Lämmönjakelu
Sähköpatterilämmitys
Lisätietoja lämmityksestä
Sähkö. / puu.
Kunnan numero
179
Tontin omistus
Oma

Tilat ja materiaalit

Pintamateriaalit
Keittiö: lattia laminaattia, seinät struktuuri puupaneli, välitila laatoitettu. Olohuone: lattia laminaattia, seinät maaliattua pahvia ja osittain tapetoitu vanhoilla sanomalehdillä. Makuuhuone 1: lattia laminaattia, seinät maali ja tapetti. Makuuhuone 2: maalattu lankkulattia, seinät maali. Sauna: lattia laattaa, seinät paneloitu. Kylpyhuone: lattia ja seinät laattaa. Eteinen: maalattu lankkulattia, seinät sormipanelia. Wc: lattia muovimattoa, seinät maali.