- Kohdenumero
- 21620266
- Kerros
- 6 / 7
- Asuinpinta-ala
- 82,5 m²
- Tontin pinta-ala
- 1 829 m²
- Kokonaispinta-ala
- 82,5 m²
- Huoneiston kokoonpano
- 3h , avok , kph , s , erill. wc , 2 lasitettua parveketta (yhtiöjärjestyksen mukaan 3h + kt + s)
- Huoneita
- 3
- Kunto
- Hyvä
- Vapautuu
- 31.03.2021
- Lisätietoa vapautumisesta
- 31.03.2021 mennessä
- Keittiön varusteet
- Liesi: keraaminen. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: liesituuletin, mikroaaltouuni, astianpesukone.
- Parveke
- Kyllä
- Parvekkeen lisätiedot
- Tyyppi: lasitettu. Suunta: itä, länsi.
- Kylpyhuoneen varusteet
- Varustus: lattialämmitys, wc-istuin, suihku, peilikaappi. Varustus: peilikaappi.
- Tulevat remontit
- Kunnossapitotarveselvitys 2020-2024: -22 kattoterassien viemärit tarkistetaan, -23 sadevesiviemäri ja salaojakuvaus, valmistaudutaan 10-v tarkastukseen, -24 palovaroittimien ja lattialämmitystermostaattien paristot, ilmastoinnin säätölaitteen uusiminen. Yhtiössä tehdään huoltokirjan mukaisia toimia. Samassa yhteydessä tehdään muita huoltotoimia. Vuositakuutarkastuksessa että sen jälkeen havaittuja, rakennuttajan toimesta tehtäviä, virhe- ja puutekorjauksia mm. pihakannen vuotojen korjaukset ja jalkakäytävien kiveyksien korjaukset. Talonpäädyn kivilaatat korjataan. Huoltoyhtiö pitää yllä huoltokirjaa ja päivittää sitä sopimuksen mukaan.
- Tehdyt remontit
- -18 asuntojen huoltoluukkujen laajennuksia ja jäähdytys-konvektoreiden korjaus Lemminkäisen toimesta. -18-19 pihakannen vuotokohtien korjaukset ovat jatkuneet YIT:n toimesta. -18 kaikkien lukkojen sarjoitus tehty huoltoyhtiön toimesta, märkätilojen lämmityksen vuoto paikallistettu ja korjattu, -18 Ilmanvaihdon heikko teho kartoitettu ja mittauksia tehty. On todettu, että ilmanvaihdon automatiikka ei ollut oikein säädetty/asennettu. Kaikissa asunnoissa suoritettiin uudet mittaukset ja säädöt, -17 märkätilojen lämmityksen toimilaitteet asennettu paikoilleen, autohallin seinien sadevesivuotoja korjattu. YIT jatkaa vielä projektia, kunnes todetaan, että kaikki vuodot ovat korjattu, -16 As Oy Ruorin ja Merituulen yhteinen kerhotila on kalustettu ja sisustettu tammikuun aikana, As Oy Ruorin saunatila on kalustettu ja sisustettu tammikuun aikana, piharampin lämmityksen/sulana-pidon sähkösyöttöön asennettu oma sähkömittari, jotta kulut voidaan Rasite- ja Yhteisjärjestelysopimuksen mukaan jakaa As Oy Merituulen kanssa. Asennuksen hoiti ja maksoi Lemminkäinen, koska asennus oli alun perin väärin tehty.
- Asunnossa sauna
- Kyllä
- Saunan lisätiedot
- sähkökiuas
- Asumistyyppi
- Omistus
- Palvelut
- Palvelut: Keskustan kattavat palvelut ja Jätkäsaaren K-Market, Lidl ja Alepa, ravintolat sekä kahvilat. Ruoholahden puolella Citymarket ja apteekki. Koulut: Jätkäsaaren peruskoulu, Ruoholahden ala-aste ja International School of Helsinki Päiväkoti: Jätkäsaaren ja Ruoholahden päiväkodit
- Lisätiedot
- Kohde on vuokrattu.
- Kohde on
- Osakehuoneisto